Wczoraj minęła 133. rocznica urodzin Bronisława Hagera – lekarza i polskiego działacza niepodległościowego oraz społecznego.
Urodzony 30 stycznia 1890 roku w Miłosławiu Hager był synem lekarza, na Śląsk (do Pszczyny) przeprowadził się z rodzicami jako dziecko. Medycynę studiował początkowo w Szwajcarii, ale po roku przeniósł się do Krakowa. Dyplom lekarza uzyskał 27 marca 1914 w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, do wybuchu I wojny światowej pracował w klinice ginekologiczno-położniczej w Krakowie.
W lipcu 1919 rozpoczął pracę jako lekarz w Zabrzu, wtedy też Korfanty mianował go komisarzem plebiscytowym na powiat zabrski. W czasie III powstania śląskiego Hager został komisarzem cywilnym, a także lekarzem pułku im. Stefana Czarnieckiego.
Po przyznaniu Zabrza Niemcom (w czerwcu 1922 roku) został zmuszony do wyjazdu do Tarnowskich Gór. Tutaj zorganizował służbę zdrowia, został też lekarzem powiatowym, chorym pomagał bezpłatnie. W wyborach samorządowych zdobył mandat radnego miejskiego, był także posłem na III Sejm Śląski.
W latach 1927–1930 pełnił stanowisko wiceburmistrza – dzięki niemu zbudowano biologiczną oczyszczalnię ścieków, nowoczesny budynek Kasy Chorych, nowoczesną szkołę przy ulicy Wyspiańskiego.
Brał udział w kampanii wrześniowej początkowo w Tarnowskich Górach, a potem w szpitalu polowym w Tarnopolu. Po kampanii wrześniowej przedostał się poza granice Polski i dotarł do Francji.
Do Polski powrócił 22 listopada 1946 roku, gdzie aż do 1967 roku pracował jako lekarz w Chorzowie, potem w Tarnowskich Górach. Dzisiejszy patron Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. . zmarł 30 czerwca 1969 w Tarnowskich Górach, pochowano go na cmentarzu miejskim w Zabrzu.
źródło: UM w Tarnowskich Górach