Bycie policjantem to ciągła gotowość, aby w razie potrzeby ruszyć na pomoc obywatelom. Jednak aby policjant mógł sprostać wszystkim nagłym sytuacjom, musi być gotowy na wszystko. Dlatego w ubiegły piątek w Zabytkowej Kopalni Srebra odbyło się szkolenie policyjnych pirotechników, którzy doskonalili umiejętności pracy na wysokości.
Na zaproszenie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z całego województwa, wspierani przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach wzięli udział w szkoleniu, które odbyło się w ubiegły piątek na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Była to już druga edycja tego typu szkolenia, w trakcie którego policjanci, pod okiem instruktorów-ratowników, doskonalili swoje umiejętności pracy na wysokości.
Mundurowi podzielili się na dwie grupy, gdzie pierwsza z nich realizowała założenia szkolenia na wieży szybowej kopalni, a druga trenowała wykorzystanie technik linowych pod ziemią – w szybie „Żmija”.
Zakres doskonalenia opierał się na kilku wariantach współdziałania – w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego lub mienia. Do takich należały między innymi ewakuacja osoby uwięzionej w szybie górniczym i na wysokości, a także rozpoznanie i neutralizacja ładunku wybuchowego na terenie kopalni. Wymiana doświadczeń pomiędzy ratownikami i policjantami, pozwoli odpowiednio przygotować ich na podjęcie wspólnych działań ratowniczych, gdy przyjdzie taka potrzeba.
Po części praktycznej szkolenia odbyło się oficjalne podsumowanie, w którym udział wziął Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomir Bylicki, przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz zaproszeni goście. W trakcie omówienia wspólnych działań organizatorzy, jak i uczestnicy szkolenia, wyrazili głęboką chęć i nadzieję na kontynuację dalszej współpracy.
Całe wydarzenie patronatem honorowym objął Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomir Bylicki.