spot_img

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na projekcję bloku polskich filmów dokumentalnych w ramach VII Tarnogórskich Dni Kultury Podróżniczej.

18 lutego (piątek), godz. 19:45

„PUSTYNIA BŁĘDOWSKA” (1950) Polska, reż. W. Tomaszkiewicz, czas trwania: 12 min., dokumentalny, BO

Film o leżącej na zachodniej krawędzi Jury Krakowskiej, na północny zachód od Olkusza Pustyni Błędowskiej. Jest to największy obszar lotnych piasków w Polsce i Europie, unikat przyrody. Zdjęcia ukazują krajobraz pustyni, wydmy, terasy i pręgi piaszczyste, wraz z występującą na niej roślinnością i owadami przystosowanymi do pustynnego środowiska życia. W filmie ukazana została płynąca środkiem pustyni Biała Przemsza oraz pobliskie tereny, które wypełniają mokradła, torfowiska, czy bagniste przestrzenie i oazy spełniające funkcję pastwisk.

„W BESKIDZIE ŚLĄSKIM” (1951) Polska, reż. Z. Bochenek, czas trwania: 15 min., dokumentalny, BO

Twórcy filmu ukazują walory turystyczno-krajoznawcze Beskidu Śląskiego. Pośród bujnej górskiej przyrody beskidzkiego pejzażu ukazane zostały: ośrodek wypoczynkowy w Wiśle, Barania Góra na szlaku turystycznym pasma górskiego Czantoria-Pilsko, sanatorium na Kubalonce i w Bystrej.

„PIENINY” (1952) Polska, reż. Z. Bochenek, czas trwania, czas trwania: 19 min., dokumentalny, BO

Wędrówka z kamerą przez jeden z najpiękniejszych zakątków Polski – Pieniny. Twórcy prowadzą widza Przełomem Dunajca – jedyną w swoim rodzaju osobliwością przyrody. Ukazana została droga spływu rzeki górskiej od Czorsztyna do Szczawnicy, łańcuch górski Pienin z najokazalszym szczytem Trzech Koron, czy też ciekawe i piękne okazy skalnej flory i fauny Pienińskiego Parku Narodowego. W dalszej swojej części, film skupia uwagę na historii i etnografii regionu ziemi pienińskiej. Możemy poznać historię zamku w Czorsztynie i powstania Kostki-Napierskiego, czy zobaczyć Zamek w Niedzicy, w których podobno więziony był słynny hetman zbójnicki Janosik. Film zawiera również fragmenty pieśni ludowych, a także przedstawia elementy sztuki artystyczno-chałupniczej.

„NAJPIĘKNIEJSZA JASKINIA ŚWIATA” (1983) Polska, reż. J. Żamojda, czas trwania: 16 min., dokumentalny, BO

Dokumentalna opowieść z wyprawy grupy grotołazów do nowych dolnych ciągów Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Kamera towarzyszy grotołazom podczas drogi do największej w jaskiniach Sudetów-Sali Szampańskiej. Czołgając się, centymetr po centymetrze, grotołazi pokazują drogę prowadzącą przez cały system ciasnych szczelin, wąskich, zaciskowych korytarzyków, wyścielonych śliskim błotem i pogrążonych w mroku. Wreszcie docierają do celu. Wnętrze wielkiej sali – wspaniałe kaskady z draperiami i stalaktytami, martwicowe misy, wypełnione idealnie przeźroczystą wodą – czaruje swym urokiem. Monolog wewnętrzny jednego z bohaterów filmu motywuje sens wypraw grotołazów.

TCK informuje, że wprowadza dodatkową pulę 70% miejsc na widowni, nie wliczonych do limitu, przeznaczonych wyłącznie dla osób zaszczepionych. Osoby, które zakupiły bilet z dodatkowej puli są zobowiązane do okazania przed wejściem na wydarzenie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 wraz z dokumentem tożsamości. Nieokazanie ww. dokumentów będzie skutkowało niewpuszczeniem na dane wydarzenie.

Bilety do kupienia pod linkiem:

https://bilety.tck.net.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=6567

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Inne artykuły