W Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczysta Gala Otwarcia Sceny, która wieńczy kilkunastomiesięczne prace związane z modernizacją obiektu
W wydarzeniu, będącym jednocześnie inauguracją 79. sezonu artystycznego Opery Śląskiej, uczestniczyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor Opery Śląskiej, Łukasz Goik.
„Opera Śląska to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie regionu. Od wielu lat gwarantuje najwyższy poziom artystyczny i wielki kunszt artystów, którzy przez dziesięciolecia rozsławiali bytomską scenę i nasz region w kraju oraz na świecie. Historyczny gmach Opery Śląskiej w Bytomiu to bez wątpienia perła architektury, obiekt unikatowy, wpisany do rejestru zabytków, dlatego tak istotne było dla nas dostosowanie go do wymogów współczesności, aby mógł służyć artystom i cieszyć oko odwiedzających.
Jego modernizacja była jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w regionie o wartości ponad 63 mln zł, pochodzących z budżetu województwa i Unii Europejskiej. Wierzę, że te działania pozwolą placówce się rozwijać, artystom pracować w komfortowych warunkach, a wszystkim miłośnikom opery dadzą ogromną dawkę muzycznych wrażeń z najwyższej półki” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.
Założeniem realizacji było dostosowanie perły architektonicznej województwa śląskiego do współczesnych standardów. Od 1997 roku budynek przy ulicy Stanisława Moniuszki jest wpisany do rejestru zabytków.
„To dla nas wyjątkowy dzień, historyczna chwila. Finał ostatniego aktu wielkiej przebudowy sceny Opery Śląskiej. Serce naszego teatru wzbogaciło się dzięki temu w nowoczesne rozwiązania. Dziękuję marszałkowi województwa śląskiego, Jakubowi Chełstowskiemu za finansowe wsparcie dla tego projektu, a wszystkim pracownikom i artystom związanym z Operą Śląską za cierpliwość i ciężką pracę w trakcie wielomiesięcznego remontu” – mówił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.
Przypomnijmy, że remont gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się w styczniu 2022 roku. Przebudowano scenę i zascenie, tak by spełniały najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiono możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów. Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Wyposażona jest w mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji – to jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce. Elementy poprzedniej sceny zostały odrestaurowane, a ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, będą prezentowane gościom gmachu.
Zastosowano także tzw. wirtualną akustykę, na którą składają się 64 głośniki. Zbudowano nowe fragmenty budynku, które powiększą jego powierzchnię użytkową oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między budynkami powstał nowy w konstrukcji żelbetowo-murowej. Wzmocniono fundamenty za pomocą mikropali betonowych.
W kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe stanowiące podstawę podłogi orkiestrionu oraz sceny. Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.
Źródło UMWS Zdjęcie: Gala Otwarcia Sceny, w Operze Śląskiej w Bytomiu. fot. Patryk Pyrlik / UMWS